+1 800 556 2981          E-mail Newsletter

Okulista ma oko na nasz wzrok

Wzrok jest jednym ze zmysłów. Można uznać go za najważniejszy zmysł. Ponieważ brak możliwości widzenia sprawia bardzo duże ograniczenia w życiu człowieka. Dbałość o oczy daje nadzieję na dobry wzrok do późnej starości. Dzięki narządowi wzroku posiadamy wiele cennych informacji pochodzących z otoczenia i bardzo nam potrzebnych do życia. Dzięki dobremu wzrokowi możemy swobodne się poruszać i wykonywać różne zadania życiowe.
Wzrok pozwala na odbieranie bodźców wywołanych przez promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to tak zwane światło widzialne pochodzące ze środowiska. Dochodzi do tego ogół czynności, które związane są z analizą tych bodźców i dzięki temu człowiek widzi. Widzenie umożliwiają fotoreceptory znajdujące się w wyspecjalizowanych narządach. Towarzyszą im struktury usprawniające ich działanie i chroniące narząd wzroku. Są nimi powieki, rzęsy, narząd łzowy i brwi.
Często jest tak, że wzrok się psuje. I nie widzi się już tak dobrze, jak wcześniej. Bądź całkowicie traci się możliwość widzenia. Mogą wystąpić różne wady i choroby wzroku, które utrudniają, zmniejszają lub zabierają widzenie.
Może to być np. zaćma, jaskra, krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, ślepota barw, astygmatyzm, zez. Wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty. Stawianiem diagnozy i leczeniem ludzkiego wzroku zajmuje się okulista.
Okulistyka to stara dziedzina medycyny. Pierwsze zabiegi okulistyczne były przeprowadzane już dwa tysiące lat przed naszą erą, gdy to choremu podczas operacji usunięto ropień worka łzawego. Natomiast pierwszą operację na oku w medycynie współczesnej wykonał niemiecki okulista. Polegała ona na usunięciu gałki ocznej z powodu nowotworu. Ponad sto lat później naukowcy odkryli, co powoduje zaćmę ? Ustalili, że przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki w oku.
I tak od końca osiemnastego wieku zaczęły powstawać pierwsze szpitale okulistyczne. Pierwszy polski ośrodek okulistyczny został założony w 1823 roku przez Wiktora Feliksa Szokalskiego, zwanego ojcem polskiej okulistyki. Szpitale okulistyczne istniały już wówczas w Wiedniu, w Londynie, w Petersburgu.
Oko człowieka zbudowane jest z wielu części, jak twardówka, naczyniówka, rogówka, tęczówka, siatkówka, źrenica, kanał Schlemma, wyrostek rzęskowy, komora przednia i komora tylna oka, ciało rzęskowe, ciało szkliste, wiązadełko rzęskowe, nerw wzrokowy.
Oko, aby sprawnie działało i nie piekło musi być nieustannie nawilżane. Nawilżanie takie odbywa się podczas mrugania. Im człowiek starszy, tym zwiększa się częstotliwość mrugania. Osoby dorosłe mrugają od 15 do 20 razy na minutę. Natomiast noworodki, aby czuć się dobrze mogą mrugać tylko od 1 do 4 razy na minutę. Ilość mrugnięć zwiększa się po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Natomiast ilość mrugnięć u młodzieży od 15 roku życia jest taka sama jak u osób dorosłych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top