+1 800 556 2981          E-mail Newsletter

Bez kategorii

Jak radzić sobie z lękiem podczas pandemii?

Rozprzestrzenianie się nowego wirusa na całym świecie wpływa na ciebie psychicznie – możesz czuć się zestresowany, nerwowy lub niespokojny. Wszystkie te emocje są powiązane z bardziej podstawowym – strachem. Kiedy widzimy coś, czego się boimy, sygnały są przesyłane przez nasz układ nerwowy i uwalniane są hormony takie jak adrenalina i kortyzol. Działają one razem, aby spowodować kaskadę zmian w naszym ciele, które przygotowują nas do ucieczki przed zagrożeniem lub do stania i walki z nim. Nasze tętno i prędkość oddechu przyspieszają, aby zwiększyć krążenie tlenu, a poziom cukru we krwi wzrasta, aby nasze mięśnie mogły w pełni wykorzystać swój potencjał. Wszelkie nieistotne procesy, takie jak trawienie, są wyłączane w celu oszczędzania energii.

Problem polega na tym, że te odpowiedzi są pomocne tylko wtedy, gdy zagrożenie jest czymś natychmiastowym i krótkotrwałym. I chociaż mogą cię chronić, jeśli spotkasz się z niedźwiedziem, nie pomogą ci, gdy znajdziesz się w obliczu wirusa. W rzeczywistości długotrwały stres obniża układ odpornościowy, więc może nawet pogorszyć sytuację.

Nic dziwnego, że wielu z nas tak się czuje. Badania wykazały, że stres jest najbardziej, cóż, stresujący, gdy nie mamy nad nim kontroli. Pojawienie się nowego wirusa jest oczywiście przerażającą sytuacją, a pandemia na taką skalę jest czymś, z czym nikt przed nami nie miał do czynienia, więc naturalne jest banie się i niepokojenie. Ważne jest jednak, aby poradzić sobie z tym niepokojem i istnieją na to sposoby.

Po pierwsze, chociaż możemy nie mieć kontroli nad samym wirusem, możemy kontrolować własne zachowanie. Są rzeczy, które możemy zrobić, takie jak społeczna izolacja i utrzymanie higieny, co wpłynie na rozprzestrzenianie się tego wirusa i sprawi, że poczujemy się bardziej kontrolowani. Powinno to pomóc obniżyć poziom stresu.

Możemy również zaplanować wszelkie napotkane problemy. Upewniając się, że nasze szafki mają zapasy na kilka tygodni, na przykład na wypadek, gdybyśmy zachorowali i nie mogli dostać się do sklepów. Możesz nawet przygotować i zamrozić kilka łatwych posiłków, jeśli nie masz ochoty gotować.

Oprócz stresu samego wirusa, źródłem stresu może być praca w domu lub brak pracy i izolacja społeczna. Ważne jest, aby trzymać się rutyny w domu – upewnij się, że nadal bierzesz prysznic i ubierasz się rano, spożywasz regularne posiłki i pracujesz (jeśli możesz) o swoich normalnych godzinach.

Poświęć trochę czasu na aktywność fizyczną, jeśli możesz – niezależnie od tego, czy jest to bieg w parku, oczywiście trzymanie się z dala od innych, czy też wirtualna lekcja tańca w salonie. Ćwiczenia uwalniają w mózgu dobre samopoczucie i mogą być świetnym sposobem na wypalenie stresu związanego z energią nerwową. Jeśli możesz wyjść na zewnątrz, możesz także czerpać korzyści z bycia w naturze – naturalne widoki są kojące i relaksujące, a także zmniejszają poziom stresowych substancji chemicznych we krwi. Mogą nawet poprawić twoje zdrowie. Jeśli nie możesz bezpiecznie wyjść na zewnątrz, słuchanie dźwięków natury, oglądanie zdjęć lub filmów, albo kupowanie sobie rośliny doniczkowej może również działać.

Zaplanuj czas na robienie rzeczy, które lubisz . Teraz może być świetna okazja do podjęcia nowego hobby, które zamierzałeś rozpocząć – możesz nauczyć się grać na gitarze, piec skomplikowane ciasta lub reorganizować swoją szafę – cokolwiek to sprawia, że ​​czujesz się dobrze. Tak łatwo wpaść w pułapkę gryzienia się w Netflix, kiedy utkniesz w środku, ale podejmowanie wysiłków, aby od czasu do czasu coś zmienić, zdziała cuda dla twojego zdrowia psychicznego.

Kolejną rzeczą, nad którą mamy kontrolę, są informacje, których szukamy. To naturalne, że chcesz być na bieżąco z tym, co się dzieje – ludzkie mózgi nienawidzą niepewności, więc możesz pomyśleć, że ciągłe czytanie wiadomości pomoże zmniejszyć tę niepewność, a tym samym twój niepokój. Niestety nie ma pewności, więc ciągłe przewijanie raczej nie pomoże. Zamiast tego odłóż na dzień (lub dwa) kiedy będziesz otrzymywać aktualizacje, i unikaj wiadomości przez resztę czasu. Może to pomóc wyciszyć powiadomienia w telefonie i zmniejszyć pokusę sprawdzenia.

Chociaż możesz nie być w stanie spotkać się osobiście z przyjaciółmi, nadal możesz rozmawiać z przyjaciółmi, a nawet organizować spotkania wideo. Może to być świetny sposób na poprawę nastroju – ludzie są zwierzętami społecznymi, a my rozwijamy się dzięki interakcjom z innymi ludźmi. Ale jeśli zmagasz się z lękiem, warto ograniczyć ilość rozmów koronacyjnych. Rozmawianie o swoich zmartwieniach z innymi ludźmi może być pomocne, ale zbyt wiele z nich może również pogorszyć sytuację. Być może na początku rozmowy daj sobie 10 minut na omówienie tematu, a następnie przejdź do innych rzeczy.

Możesz także spróbować medytacji, ćwiczeń relaksacyjnych z przewodnikiem lub dzienników – niektórzy uważają, że zapisanie trzech dobrych rzeczy, które wydarzyły się pod koniec każdego dnia, może pomóc im znaleźć pozytywy w czasie, który może wydawać się ponury. Cokolwiek spróbujesz, pamiętaj, aby być dla siebie miłym. Nie spodziewaj się, że nagle staniesz się nad produktywny i skoncentrowany. To dziwne czasy i dostosowanie się do nich zajmie nam trochę czasu. Musimy tylko robić wszystko, co w naszej mocy, aby siebie i siebie nawzajem czuć się lepiej i razem to osiągniemy.

Scroll to top